• info@avaskinclinic.com
  • 02177979660

همه ‌چیز درباره کاشت مو

موها، فرم و شکل صورت ما را تشکیل می‌دهند و طول و رنگ و استایل آنها معمولا بیانگر شخصیت ما و اعتماد به نفس ما می‌باشند.
اولین کاشت موی موفق در سال ۱۹۵۰ انجام شده است. مهمترین مشخصه طاسی مردانه تبدیل موهای ضخیم به موهای کرکی و کمرنگ می‌باشد. سلول‌های بنیادی که در کنار فولیکول‌های مو می‌باشند مسئول چرخه فولیکول‌های مو و ریزش موها می‌باشند و در صورت آسیب رسیدن به آنها فولیکول‌های مو از بین خواهند رفت.
طبقه بندی طاسی مردانه بر اساس طبقه بندی نوروود و یا همیلتون تقسیم‌بندی می شود. در خانم‌ها الگوی طاسی متفاوت می‌باشد و بر اساس طبقه‌بندی لودویک است.

انواع روش‌های کاشت مو

امروزه کاشت مو با استفاده از روش های مختلف و نوینی صورت میگیرد که اغلب آنها روش های بسیار خوب و مطمئنی هستند و نتایج خوبی هم از آنها دریافت شده است از جمله روش های کاشت موی طبیعی:

  • کاشت مو به روش FUT
  • کاشت مو به روش FIT
  • کاشت مو با روش ترکیبی
  • کاشت مو با استفاده از موهای بدن

کاشت مو به روش FUT

در این روش موها از ناحیه پشت سر جایی که حساسیت کمتری به هورمون جنسی مردانه وجود دارد و با برداشتن یک نوار کوچک که حاوی ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ گرافت میباشد صورت می پذیرد. هر کدام از این گرافت ها شامل تعداد ۱ تا ۴ تار مو می باشند که در ابتدا جداسازی و سپس برای کاشت آماده سازی می شوند.
این فولیکول های آماده شده به صورت تکی و با دقت بسیار زیاد در محل مورد نظر کاشته می شود و برش پشت سر بخیه زده می شود. در حال حاضر این روش مطمئن ترین روش کاشت مو می باشد که معمولا نتایج خوبی از آن توسط فرد کاندید کاشت مو دریافت شده است.

کاشت مو به روش FIT

این روش به صورت کاملا سر پایی انجام می‌شود. تارهای مو توسط ابزار بسیار ظریف از پشت سر خارج و در محلی که مورد نظر است کاشته می شود. در این روش به جای برش بزرگ در سر از یک دستگاه کوچک که به نام موتور FIT در ایران مشهور هست استفاده می‌شود که گرافت‌های مو برداشت می شوند هر گرافت بسته به تراکم مو ممکن است بین ۱ تا ۴ تار مو را شامل بشود.

بخش‌هایی که هر یک از این فولیکول ها برداشت می شود بطور معمول اسکار و یا جایی بر روی پوست ایجاد نمی کند و قابل مشاهده نمی باشد.
در طی این روش باید هزاران فولیکول جداگانه برداشته شود و به صورت جداگانه به سر پیوند زده شود که زمان بسیاری نیاز دارد و مهارت خاصی را می طلبد. نتایج از ۴ ماه بعد مشخص می شود ولی حدود ۱۸ ماه طول می کشد نتایج نهایی نمایان شود.
با استفاده از این روش می توان خط رویش موهای متفاوت و خلاقانه نیز ایجاد کرد. خط رویش مو و یا به اصطلاح Hairline معمولا با گرافت های تک فولیکول کاشته می شود تا حالت طبیعی به خط رویش مو داده شود. افرادی که همیشه موهای خود را کوتاه نگه می دارند استفاده از این روش برای آنها مناسب می باشد.
درمانهای طبی بعد از کاشت مو می تواند به تقویت نتایج حاصل از کاشت مو کمک نماید. از درمانهای طبی می توان به ماینوکسیدیل ۵ درصد برای مردان و ۲ درصد برای زنان استفاده نمود. عوارض ناخواسته ماینوکسیدیل به صورت رشد موهای گونه و پیشانی ، سردرد و ادم مچ پا و واکنش های حساسیتی پوستی می باشد و مصرف ماینوکسیدیل در شیردهی و زنان باردار توصیه نمی شود. از داروهای دیگر می توان به فیناستراید اشاره نمود ولی در افرادی که بیماری زمینه ای کبد دارند باید با احتیاط مصرف شود. کاهش میل جنسی و اختلالات نعوظ از اشکالات این دارو می باشد همچنین می تواند سبب بزرگ شدن سینه ها و ایجاد افسردگی شود.
توصیه می شود با مصرف فیناستراید بمدت ۶ ماه تا ۱۲ ماه قبل از پیوند مو ریزش افراد به ثبات برسد. در صورت عدم پاسخ به فیناستراید می تواند از Dudasteride استفاده نمود ولی عوارض طولانی مدت تر می باشد.